US 40 Ml over Draw
Good Condition48 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 3.4 SE Of Hugo |
| Carries | US 40 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.10577, -103.41955 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 409.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2020) |
| Truck Traffic | 54% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-23-AN |