SH 59 Ml over Spring Creek
Fair Condition66 years old400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Kit Carson |
| Location | 7.5 Mi S Of Jct I 70 |
| Carries | SH 59 Ml |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 39.19006, -102.87479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 163.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2020) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-25-L |