SH 59 Ml over E Spring Creek Trib.
Fair Condition57 years old380 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Kit Carson |
| Location | 12.9 Mi S Of Jct I 70 |
| Carries | SH 59 Ml |
| Crosses | E Spring Creek Trib. |
| Coordinates | 39.12228, -102.86594 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 137.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2020) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-25-M |