SH 59 Ml over E Spring Creek Trib.
Fair Condition45 years old380 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Kit Carson |
| Location | 14.5 Mi S Of Jct I 70 |
| Carries | SH 59 Ml |
| Crosses | E Spring Creek Trib. |
| Coordinates | 39.09918, -102.86614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 274.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2020) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-25-N |