County Road 540 over Huerfano River
Fair Condition35 years old75 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 0.1 Mi S Of SH 69 |
| Carries | County Road 540 |
| Crosses | Huerfano River |
| Coordinates | 37.74637, -105.07564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 364.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU540-S0.2-S69A |