County Road 616 over Huerfano River
Fair Condition96 years old55 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 0.1 Mi N Of SH 69 |
| Carries | County Road 616 |
| Crosses | Huerfano River |
| Coordinates | 37.72770, -105.01401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 66.3 ft (20.2 m) |
| Max Span | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 111.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | HU616-0.2-S69 |