US 50 Ml over King Creek
Fair Condition93 years old9,800 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 1.5 Mi NW Of Delta/mesa C |
| Carries | US 50 Ml |
| Crosses | King Creek |
| Coordinates | 38.86900, -108.33408 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Area | 291.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,800 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-03-F_MINOR |