US 50 Ml over Wells Gulch
Fair Condition71 years old9,800 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Delta |
| Location | 3.5 Mi S Of Mesa County L |
| Carries | US 50 Ml |
| Crosses | Wells Gulch |
| Coordinates | 38.81152, -108.28568 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 219.2 ft (66.8 m) |
| Deck Area | 4762.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,800 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-03-T |