County Road Gg over Catlin Canal
Fair Condition64 years old99 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .2 Mi E Of CR 16 |
| Carries | County Road Gg |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 38.06958, -103.78164 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 84.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 99 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-GG-15-29-064 |