County Road Gg over Otero Canal
Fair Condition69 years old92 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .6 Mi W Of CR 16 |
| Carries | County Road Gg |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 38.06944, -103.79583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 83.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTGG-15.3-29-54 |