County Road N over Timpas Creek
Fair Condition91 years old22 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi E Of CR 16.5 |
| Carries | County Road N |
| Crosses | Timpas Creek |
| Coordinates | 37.82191, -103.77811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 181.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-N-15.5-12-59 |