County Road N over South Dry Creek
Fair Condition61 years old15 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi E Of CR 14 |
| Carries | County Road N |
| Crosses | South Dry Creek |
| Coordinates | 37.82264, -103.82575 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 67.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTN-13-12-058 |