County Road N over Crooked Arroyo Tributary
Good Condition25 years old12 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | Just E Of Of CR 21.75 |
| Carries | County Road N |
| Crosses | Crooked Arroyo Tributary |
| Coordinates | 37.82283, -103.67880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 108.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-N-21-12-214A |