County Road 21 over Crooked Arroyo
Good Condition27 years old12 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .5 Mi N Of SH 350 |
| Carries | County Road 21 |
| Crosses | Crooked Arroyo |
| Coordinates | 37.88591, -103.69341 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.3 ft (19.9 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 157.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT21-20-16-111A |