Canal Road over Catlin Canal
Fair Condition50 years old253 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi N Of SH 50 |
| Carries | Canal Road |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 38.10886, -103.86877 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 69.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 253 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT10-10-32-B-M1 |