County Road Jj.5 over Smith Arroyo
Good Condition23 years old135 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .8 Mi S Of SH 50 |
| Carries | County Road Jj.5 |
| Crosses | Smith Arroyo |
| Coordinates | 38.10539, -103.89430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 369.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT10-9-31.5-26A |