County Road 11 over West Dry Creek
Fair Condition35 years old3 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 7 Mi S Of SH 10 |
| Carries | County Road 11 |
| Crosses | West Dry Creek |
| Coordinates | 37.85139, -103.87664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 44.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT11-10-14-056A |