Ramp D To I59 over Ramp B To I 20
Fair Condition52 years old13,410 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | I20 * I59 Intr |
| Carries | Ramp D To I59 |
| Crosses | Ramp B To I 20 |
| Coordinates | 33.54740, -86.74650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.4 ft (62.3 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 598.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,410 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011059 |