I - 20 West over Al - 7 (1st AVE No)
Fair Condition52 years old30,680 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | I20 * US 11 |
| Carries | I - 20 West |
| Crosses | Al - 7 (1st AVE No) |
| Coordinates | 33.54671, -86.74488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 1331.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,680 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011057 |