County Road 33 over Fort Lyon Canal
Fair Condition19 years old42 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 6 Mi SW Of CR Dd |
| Carries | County Road 33 |
| Crosses | Fort Lyon Canal |
| Coordinates | 38.03561, -103.47214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 169.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT33-32-27-198A |