County Road Ee over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition53 years old73 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .4 Mi W Of CR 17 |
| Carries | County Road Ee |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.04025, -103.77311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTEE-15.8-27-55 |