County Road 18 over Otero Canal
Poor Condition60 years old784 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .3 Mi N Of CR Ee |
| Carries | County Road 18 |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 38.04516, -103.74783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 57 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 784 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT18-17-27-068 |