County Road Ll over Farmers Oxford Ditch
Good Condition60 years old258 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .6 Mi W Of SH 167 |
| Carries | County Road Ll |
| Crosses | Farmers Oxford Ditch |
| Coordinates | 38.12694, -104.05461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.6 ft (13.3 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 97.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 258 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTLL-0.3-33-001 |