County Road Kk over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition57 years old21 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .2 Mi E Of CR 1 |
| Carries | County Road Kk |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.11239, -104.05594 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 73.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-KK-05-32-003 |