CR 906 (buckhorn) over Uncompahgre River
Fair Condition44 years old402 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 0.1 Mi E Of US 550 |
| Carries | CR 906 (buckhorn) |
| Crosses | Uncompahgre River |
| Coordinates | 38.33103, -107.77933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 65.3 ft (19.9 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Area | 368.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 402 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR906-0.2-10 |