County Road 2 over Uncompahgre River
Good Condition36 years old32 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 0.2 Mi E Of US 550 |
| Carries | County Road 2 |
| Crosses | Uncompahgre River |
| Coordinates | 38.28800, -107.76322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.8 ft (29.2 m) |
| Max Span | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 254.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR2-0.2-01A |