Irr# US 550 Ml over Animas River
Fair Condition69 years old8,100 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 3 Mi North Of New Mexico |
| Carries | Irr# US 550 Ml |
| Crosses | Animas River |
| Coordinates | 37.05086, -107.87519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 356.3 ft (108.6 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1129.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,100 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-05-G |