US 550 Sbnd Ml over Draw
Fair Condition27 years old4,050 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 2 Mi North Of New Mexico |
| Carries | US 550 Sbnd Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 37.02662, -107.87943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 150.3 ft (45.8 m) |
| Max Span | 147.6 ft (45 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 645.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,050 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-05-I |