Old State Road #3 over Little River
Fair Condition25 years old407 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 100 East Of Jct RT 67&42 |
| Carries | Old State Road #3 |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 41.43195, -73.11140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 133.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 407 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04914 |