Hogs Back Road over Little River
Fair Condition72 years old680 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 50 Feet South Of Route 67 |
| Carries | Hogs Back Road |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 41.43944, -73.12856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 62.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04918 |