Barry Road over Eight Mile Brook
Good Condition24 years old240 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 0.5 Mi W Of Route 188 |
| Carries | Barry Road |
| Crosses | Eight Mile Brook |
| Coordinates | 41.41631, -73.15778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 216.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04916 |