Bridge Street over Wepawaug River
Good Condition29 years old2,377 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 0.2 Mi S Of US Route 1 |
| Carries | Bridge Street |
| Crosses | Wepawaug River |
| Coordinates | 41.23055, -73.05708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 250.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,377 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04940 |