Walnut Street over Wepawaug River
Fair Condition61 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 250 Ft W Of Route 121 |
| Carries | Walnut Street |
| Crosses | Wepawaug River |
| Coordinates | 41.23620, -73.05811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 198.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04941 |