Newtown Turnpike over West Branch Saugatuck
Fair Condition57 years old950 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 1 Mile North Of Route 15 |
| Carries | Newtown Turnpike |
| Crosses | West Branch Saugatuck |
| Coordinates | 41.17812, -73.38001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 156.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04966 |