River Road over Saugatuck River
Fair Condition69 years old2,272 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 1600 East Of RTE 57 Jct |
| Carries | River Road |
| Crosses | Saugatuck River |
| Coordinates | 41.18829, -73.36443 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 178.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,272 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04960 |