Old Road #2 over Sasco Brook
Poor Condition61 years old2,030 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | At Fairfield Town Line |
| Carries | Old Road #2 |
| Crosses | Sasco Brook |
| Coordinates | 41.14553, -73.30119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 51.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,030 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04971 |