Greens Farms Road over Sasco Brook
Poor Condition53 years old3,540 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | At Fairfield Town Line |
| Carries | Greens Farms Road |
| Crosses | Sasco Brook |
| Coordinates | 41.13705, -73.29705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 117.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,540 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04972 |