Rings End Road over Gorhams Pond
Poor Condition97 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.5 Mi East Of US Route 1 |
| Carries | Rings End Road |
| Crosses | Gorhams Pond |
| Coordinates | 41.05596, -73.47919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 395.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 04992 |