Dans Highway over Mill River
Fair Condition69 years old664 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.5 Mi West Of West Road |
| Carries | Dans Highway |
| Crosses | Mill River |
| Coordinates | 41.17231, -73.53140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 94.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 664 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05003 |