Valley Road over Silvermine River
Good Condition75 years old905 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | Jct Of Deep Valley Road |
| Carries | Valley Road |
| Crosses | Silvermine River |
| Coordinates | 41.18674, -73.48749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.4 ft (17.2 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 144.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 905 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04997 |