Comly Avenue over Byram River
Good Condition67 years old2,483 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | Over Byram River |
| Carries | Comly Avenue |
| Crosses | Byram River |
| Coordinates | 41.02740, -73.66171 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 305.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,483 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05013 |