Porchuck Road over East Branch Byram River
Good Condition17 years old790 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | O/e Branch Byram Rv |
| Carries | Porchuck Road |
| Crosses | East Branch Byram River |
| Coordinates | 41.07999, -73.67745 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 66.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 790 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 05015 |