Sherwood Avenue over Byram River
Good Condition16 years old3,935 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | Over Byram River |
| Carries | Sherwood Avenue |
| Crosses | Byram River |
| Coordinates | 41.06092, -73.67754 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 90.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,935 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05018 |