East Flat Hill RD over Transylvania Brook
Good Condition7 years old642 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | .5 Mi West Of Route 172 |
| Carries | East Flat Hill RD |
| Crosses | Transylvania Brook |
| Coordinates | 41.47236, -73.25747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 140.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 642 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05031 |