Barnes Hill Road over Burlington Brook
Good Condition70 years old261 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Hartford |
| Location | 100 Ft North Of Route 4 |
| Carries | Barnes Hill Road |
| Crosses | Burlington Brook |
| Coordinates | 41.78066, -72.93188 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 147.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 261 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05048 |