Belden Road #2 over Burlington Brook
Fair Condition70 years old268 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Hartford |
| Location | 0.9 Mile North Of Route 4 |
| Carries | Belden Road #2 |
| Crosses | Burlington Brook |
| Coordinates | 41.78246, -72.95260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 91.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 268 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05050 |