Bogue Road #1 over Naugatuck River
Good Condition70 years old952 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | Torrington-harwinton T.l. |
| Carries | Bogue Road #1 |
| Crosses | Naugatuck River |
| Coordinates | 41.77702, -73.11838 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 156.5 ft (47.7 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 400.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 952 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05059 |