Palmer Bridge ST over Naugatuck River
Good Condition65 years old1,854 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 500 East Of Route 800 |
| Carries | Palmer Bridge ST |
| Crosses | Naugatuck River |
| Coordinates | 41.78899, -73.11444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 555.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,854 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05082 |