Mill Road over Nonewaug River
Fair Condition126 years old318 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 25 Feet South Of Route 6 |
| Carries | Mill Road |
| Crosses | Nonewaug River |
| Coordinates | 41.57701, -73.17559 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 72.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 318 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 05065 |