Pomperaug Road over Pomperaug River
Fair Condition70 years old216 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | Off Route 6 Near RTE 64 |
| Carries | Pomperaug Road |
| Crosses | Pomperaug River |
| Coordinates | 41.52663, -73.21071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.5 ft (35.5 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 276.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 216 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05067 |